Prevence a léčba kognitivní dysfunkce psů

Jak CCD předcházet a jak se dá léčit

Prevence CCD je jednoduchá a poměrně nenáročná. Jejím problémem ale je, že je potřeba začít ještě před prvními projevy. Už ve věku 8 - 10 let (záleží na velikosti plemene) je vhodné začít doplňovat vitamíny a antioxidanty jako například L-karnitin, vitamíny E, C a B6, omega 3 mastné kyseliny, koenzym Q, minerály zinek a selen a další látky. Dodat vašemu miláčkovi tyto látky naštěstí není nic složitého, neboť je obsahuje většina kvalitních krmiv z kategorie “senior” a různé běžně dostupné výživové doplňky. Dále je vhodné nerezignovat a posilovat mozkovou činnost psa jak běžným výcvikem a poslušností, tak i cíleně pomocí různých k tomu určených hraček a her.

Ve chvíli, kdy se objeví první příznaky demence, je vhodné k výše uvedenému ještě doplnit speciální oleje obsahující triglyceridy se středně dlouhým řetězcem, které fungují jako alternativní zdroj energie pro mozek a zlepšují jeho funkci. Tyto tuky jsou obsaženy například v krmivu Purina Pro Plan NC NeuroCare (k dostání na veterinárních pracovištích).

Existují i další postupy a léky (kortikosteroidy, antiparkinsonika, antiepileptika), ale autoři těchto řádků s nimi nemají pozitivní zkušenosti. Máte-li podezření, že váš pes trpí CCD, určitě vše proberte se svým veterinárním lékařem.

Hry a hračky vhodné pro rozvoj mentálních schopností psa

Jakkoli se může otázka her a hraček zdát komplikovanou a nákladnou, ani zdaleka tomu tak být nemusí. Na trhu jsou sice psí “hlavolamy” v ceně mnoha set korun, ale účel dobře splní i prázdná PET láhev, do které nasypete pár granulí či pamlsků. Stejně tak by základní “hrou” mělo být procvičování běžné poslušnosti - přivolání, odložení, chůze u nohy, sedni, lehni, aport a podobně. Právě rezignování na tyto základní návyky a dovednosti ze strany majitelů starších psů je jednou z významných příčin rychlejšího rozvoje CCD.

Při výběru četnosti a náročnosti hry je třeba vzít v úvahu celkový zdravotní stav psa a hry a denní aktivity tomu přizpůsobit. Trénink starého psa vyžaduje více času a trpělivosti, důležitý je pozitivní zážitek ze hry či cvičení. Psi s CCD často cítí úzkost a strach, proto doporučujeme vyhradit doma určité místo, kde budou hry a trénink probíhat a pes ho bude mít spojené s pozitivními zážitky (je možné tyto aktivity propojit i s krmením či odpočinkem).

U starých psů se nejlépe osvědčují hračky pachové a spojené s krmením. V dnešní době se nabízí opravdu mnoho možností.

Hry

Uvedené hry lze použít preventivně u zdravých psů, nebo terapeuticky u psů s kognitivní dysfunkcí. U psů s těžší formou volte lehké úkoly a buďte velmi trpěliví - přesto lze očekávat výsledek. U psů s těžkou formou CCD bude hraní velmi obtížné až nemožné a výsledek velmi nejistý.

Přetahovaná

Přetahování se o provaz, kus látky nebo o nějakou jinou vhodnou hračku může být pro vašeho psa velmi atraktivní hra a bude mít dobrý dopad na jeho fyzickou i mentální kondici. Tato hra dobře cvičí poslušnost během rozrušení a je nevhodná pouze u psů, u kterých může vyvolávat přemíru agresivity nebo u psů s onemocněním krční páteře.

Hračku k přetahování vždy nabízejte vy a trvejte na jejím vrácení. Pokud pes hračku nevydá a odběhne, nikdy za ním neběhejte a nepokoušejte se mu ji sebrat. Naopak ihned přestaňte o psa i hru jevit zájem a obnovte jej, až se s hračkou vrátí. Případně si vezměte hračku jinou a upoutejte s ní jeho pozornost. Hra by měla být vždy ukončena vámi. Pokud během hry narůstá agresivita přes rozumnou míru, hračku mu odeberte a hru přerušte nebo i ukončete.

Není důležité kdo “boj” v přetahování vyhrává, jednou to můžete být vy, jindy pes, důležité je, aby pes na pokyn hračku vždy vrátil. Trénujte varianty s předáním do ruky nebo s položením na zem. Hru můžete kombinovat s aportováním či schováváním hračky a samozřejmě i s upevňováním povelů ke mě, zůstaň, dej a dalších.

Přetahování by mělo být šetrné, psa za hračku nikdy nezvedejte nebo s ním netočte. Můžete tak poškodit jeho krční páteř. Hra je hodně motivační a v šetrném provedení může být použita i ve vážnějších stádiích CCD. Vždy však dbejte na míru agresivity psa při hře a nepodporujte její rozvoj.

Schovávaná

Kromě dětí lze hrát na schovávání hraček i se psem. Na počátku umístěte hračku někde v blízkém okolí psa a dejte povel hledej. Ve chvíli, kdy se začne ke hračce blížit, ho povzbuzujte a chvalte. Ve chvíli, kdy ji najde, ho povzbuzujte, aby hračku vzal do zubů. Když vezme hračku prvně do zubů ho pochvalte a nechte s hračkou chvíli hrát, ale později ho přimějte, aby ji přinesl. Postupně hračku schovávejte lépe, dále od psa, pod předměty, do jiné místnosti nebo ve vnějším prostoru. Hru lze také kombinovat s jinými hrami, například přetahovanou.
Hra je pro psa poměrně komplikovaná a proto se velmi dobře hodí jako prevence nebo pro raná stádia CCD.

Schovávaná II

Podobně jako hračky je možno hledat i lidi. Hra vyžaduje dvě nebo i více osob, jeden psa podrží a ostatní se schovají. Pes následně dostane pokyn k hledání. Zpočátku volte lehké skrýše, později stále obtížnější. Odměnou za nalezení může být hračka, pamlsek nebo i jen pochvala a radost ze splnění úkolu.

Vzhledem ke zpravidla silné vazbě na majitele a malé fyzické náročnosti je tato hra vhodná pro všechny psy s CCD až do středně silných příznaků. U psů s těžkou demencí ji určitě zkuste, ale výsledky mohou být neuspokojivé.

Zábavné krmení

Není vždy nezbytné krmit psa jen z misky. Můžete mu jeho dávku krmiva schovat na několik míst - na chodbě, v zádveří, na terase, na dvoře či v zahradě. Zatím co se bude bavit hledáním potravy, vy si můžete odpočinout, nebo se bavit s ním a povzbuzovat ho.

Tato hra je založena na motivaci potravou a je tak velmi vhodná pro všechny psy s CCD až po pacienty se středně závažnými příznaky. U psů s těžkou demencí, kteří ignorují potravu, už pravděpodobně úspěšní nebudete.

Aportování

Házení míčku či jiných aportů je hra notoricky známá, můžete ji ozvláštnit volbou aportu nebo terénu, ve kterém se pohybujete. Můžete také hrát ve více lidech, aport si házet navzájem, nebo ho schovávat.

U starších psů však mějte na paměti jejich zdravotní stav. U psů s artrózou kyčlí volte měkký rovný terén bez velkých děr a výmolů a házejte raději na delší vzdálenosti, aby se pes neustále netočil a neskákal. Také se vyvarujte náznaků hození, kdy pes vyrazí za aportem, aby po několika krocích zjistil, že je stále ve vaší ruce. Aportování doma v malém prostoru a na kluzké podlaze je nevhodné. U psů s vážnějším ortopedickým onemocněním nebo např. onemocněním páteře pak může být aportování nevhodné zcela.

Další typy her naleznete zde

Hračky

Existuje množství druhů a výrobců interaktivních hraček, od jednoduchých míčků, které lze naplnit pamlsky, až po složité hlavolamy, například.

MVDr. Hanuš Velebný

Vystudoval Vysokou školu veterinární obor Všeobecné veterinární lékařství v Brně, studium ukončil promocí v roce 1994. Od roku 1999 pracuje ve Veterinární nemocnici AA-Vet v Praze. Po většinu své profesní praxe se zaměřuje na neurologii psů a koček, je členem Evropské asociace veterinárních neurologů (ESVN). Problematikou kognitivní dysfunkce se zabývá již řadu let, opakovaně na toto téma přednášel svým kolegům. Je iniciátorem vývoje a spoluautorem “Testu časné diagnostiky CCD”.

MVDr. Zuzana Malimánková

Vystudovala Veterinární lékařství na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno, studium ukončila promocí v roce 2014. Od stejného roku pracuje ve Veterinární nemocnici AA-Vet v Praze. Pod vedením Dr. Velebného se zaměřuje na neurologii psů a koček, je členem Evropské asociace veterinárních neurologů (ESVN). Jako spoluautorka se podílela na vývoji “Testu časné diagnostiky CCD”.

Tento web vznikl ve spolupráci se společností

Samohýl group